Reálie

   Zeměpisná poloha   

poloha Zélandu

Nový Zéland leží na jižní polokouli v Tichém oceánu, víc než 1500 km východně od Austrálie. Od San Franciska, podobně jako od Tokia, je Zéland vzdálený přibližně 10 000 km.

Jak už sis mohl přečíst v sekci Základní údaje, Nový Zéland se skládá ze dvou ostrovů – Severního a Jižního, které jsou odděleny Cookovým průlivem. Ten má v nejužším místě 20 km.

Na Zélandu najdeme 14 národních parků na ploše více než 5 milionů hektarů. Na tak malou zemi je to neuvěřitelné množství druhů krajiny a vegetace.

Severní ostrov

vulkanické údolí Waimangu

Severní ostrov Nového Zélandu se rozkládá na téměř 115 000 kilometrech čtverečních. Stará, klidná východní část ostrova je od té nové, mladé sopečné oblasti na západě oddělena nápadnou linií. Tento dělící zlom je tvořen okraji litosférických desek. To je mimo jiné důvod častých zemětřesení. Navíc je tato linie lemována řetězem sopek, což jen přidává na nestabilitě a potenciálním nebezpečí přírodní katastrofy. Maorové mají pro Severní ostrov zvláštní pojmenování. Pro jeho neklidný charakter jej nazývají Te ika a Maui, neboli Ryba Mauiova.

Severní ostrov je zalidněn hustěji než Jižní. V jižním cípu leží hlavní město Wellington. Dalšími velkými městy jsou Auckland, New Plymouth, Tauranga, Napier, Gisborne, Rotorua či Whangarei. Bohaté přírodní krásy můžeme obdivovat v národním parku Tongariro přímo ve středu Severního ostrova či Egmont v západním cípu.

Jižní ostrov

Mount Cook

Jižní ostrov je o něco větší než ten Severní. Má rozlohu 150 000 kilometrů čtverečních. Nejnápadnějším útvarem jsou stále rostoucí Jižní Alpy, kterým vévodí nejvyšší hora Zélandu, Mount Cook. Dále zde najdeme ledovcová údolí s úchvatnými vodopády, nádherné pobřežní fjordy, krásné pláže i strmé skalní stěny s deštnými lesy. Jižní ostrov Maorové nazývají Te wahi punamu, Země nefritu. Pojmenování si ostrov zasloužil svým bohatstvím na tento zelený kámen.

Mezi významná města Jižního ostrova patří Christchurch, Dunedin, Queenstown a Invercargill. Z národních parků zde stojí za vidění Fiordland v jižní části ostrova a Paparoa na severozápadě.