Reálie

   Základní údaje   

vlajka Nového Zélandu

Nový Zéland se někdy označuje maorským názvem Aotearoa, neboli „země dlouhého bílého oblaku“. Skládá se ze Severního a Jižního ostrova, které dělí Cookův průliv. Dvě třetiny obyvatel žije na Severním ostrově, z toho se více než 1 mil. soustřeďuje v Aucklandu, největším polynéském městě světa.

řeka Waimakariri

Zéland je mimo jiné zemí překrásné přírody. Vysokých hor, vodopádů, sopečných oblastí, dlouhých pláží a rozlehlých zelených ploch si nemohli nevšimnout ani režiséři slavných velkofilmů. Natáčela se tu například trilogie Pán prstenů, Letopisy Narnie nebo Avatar.

Původními obyvateli Zélandu jsou Maorové, kteří se zasloužili o velkou část kultury v této zemi. Dali základy tradičním novozélandským řemeslům jako je dřevořezba, nebo tradicím jako je válečný tanec haka. Po příchodu Evropanů do země maorská kultura fascinovala mnoho expertů, avšak ne vždy to bylo ve prospěch domorodců.

jak připravit kiwi

Mluvíme-li o objevení země, často skloňovaným jménem je James Cook. Bylo to slavný cestovatel, na Zélandu přistál se svou lodí Endeavour v roce 1769. Je po něm pojmenována nejvyšší hora Nového Zélandu, Mount Cook, a také Cookův průliv oddělující Severní a Jižní ostrov.

Symbolem země se stal nelétavý pták zvaný „kiwi”. Zélandem kolují různé vtipy o nereálné spojitosti tohoto živočicha se stejnojmenným ovocem. Jedním z nich je návod „Jak připravit kiwi“, což se stalo oblíbeným motivem potisku triček.

Nový Zéland je součástí Commonwealthu, což znamená, že hlavou státu je britská královna Alžběta II. Další důležitou osobou je John Key, předseda vlády.

V následující tabulce najdeš základní encyklopedické údaje o Novém Zélandu.

Rozloha 268 021 km2
Počet obyvatel 4 509 461
Hlavní město Wellington
Největší město Auckland
Nejvyšší hora Mount Cook (3754 m n. m.)
Oficiální jazyky angličtina, maorština, znakový jazyk
Státní útvar konstituční monarchie
Měna novozélandský dolar
Náboženství křesťanství