Reálie

   Fauna a flóra   

úlovek

Díky dlouhodobé izolaci se na Zélandu vyvinulo velké množství endemických druhů živočichů i rostlin. Ostrovy tak tvoří jedinečný ekosystém plný krásných i roztodivných organismů.

Kiwi

kiwi

Nelétavý pták kiwi je symbolem Nového Zélandu. Tohle už však ví každý. Pojďme se tedy raději trochu odreagovat na stránky Necyklopedie! Ta Ti informace o kiwim podá po svém :)

Kiwi na Necyklopedii kiwi na Necyklopedii

Possum

possum

Jedním z největších nepřátel ptáka kiwi je právě possum. Ačkoli vypadá jako roztomilá myška, ve skutečnosti zabíjí ptáky a krade jim potravu i vajíčka. Také ničí stromy a je nebezpečným přenašečem různých nemocí.

Jelikož na Zélandu nemá žádného přirozeného predátora, velmi rychle se množí. Possum proto stále zůstává noční můrou kiwíků. Návnady na tohoto tvora dokonce roznášejí vrtulníky. Vyskytuje se i poblíž lidských obydlí. Je tedy možné, že bude nezvaným hostem při Tvém večerním grilování na zahradě.

Possum je dnes s nadšením vyhledáván pouze obchodníky s kožešinou.

Moa

pták moa

Moa je dnes již vyhynulý nelétavý pták. Za svých časů to bylo obrovské stvoření. Měřil až neuvěřitelných 3,6 metrů a jeho váha se pohybovala okolo 230 kilogramů! Naneštěstí se stal vyhledávanou pochoutkou Maorů. Po jejich příjezdu tvořil pták moa většinu jejich obživy. Maorové jej tak za krátkou dobu úplně vyhubili.

Kakapo

kakapo

Kakapo neboli papoušek soví je nelétavý noční pták. Je velice vzácný, jeho množství se odhaduje na pouhých 50 kusů! Už proto měl náš cestovatel Petr ohromné štěstí, když se mu papouška podařilo vyfotografovat na jednom z výletů (viz foto vpravo)!

Takahe

takahe

Slípka takahe patří stejně jako papoušek soví mezi ohrožené druhy. Počet exemplářů je odhadován na 200. Původně se lidé domnívali, že tento druh již vyhynul. Naštěstí byl po čase objeven v údolí Fiordlandu. Takahe má červený zobák a modro-zelené peří.

Ponga

ponga

Tato stromová kapradina je považována za národní symbol. Říká se jí též stříbrná kapradina a to podle stříbřité spodní strany listů. Nerozvinutý list tvoří spirálu, která je známá pod názvem koru. Tento motiv můžete spatřit na neoficiální vlajce Nového Zélandu, na logu novozélandských aerolinií nebo na mnoha maorských dřevořezbách a tetování. Naopak rozvinutý list této kapradiny mají ve znaku All Blacks, slavný novozélandský rugbyový tým. Dále jej můžete vidět např. na skulptuře visící nad Civic Square ve Wellingtonu.

Damaroň

damaroň

Damaroň jižní, nazývaný též kauri, se řadí mezi největší stromy na světě. Dorůstá do výšky 30 až 60 metrů. Průměr jeho kmene má až neuvěřitelných 7 metrů. A když jsme u těch čísel, věděl jsi, že tito mohutní velikáni se mohou dožít až 2000 let?

Lidská vidina bohatství a těžba dřeva však vzaly za své. V současné době se damaroně ve větším množství nacházejí už jen na dvou místech na Zélandu. Jsou jimi Waipoua Forest a Trounson Kauri Park severně od Aucklandu.

Didymo

didymo

Didymo je vodní řasa. Vyskytuje se především v řekách a šíří se neuvěřitelnou rychlostí. Velmi tak škodí okolnímu prostředí. Právě u vodních toků se často setkáte s cedulemi s upozorněním, abyste si pořádně umyli boty a nepřenášeli tak řasu dál.

Manuka

manuka

Manuka je známá též jako tea tree. Toto pojmenování získala od posádky lodi Endeavour. Mořeplavci si totiž z listů této rostliny připravovali chutný čaj.