Reálie

   Ekonomika   

stříhání ovcí

Ekonomika Nového Zélandu je založena na dvou hlavních zdrojích příjmu. Prvním zdrojem je vývoz zemědělských komodit. Druhým je cestovní ruch.

Ovce

Jedním z typických obrázků Nového Zélandu jsou pastviny plné ovcí. V nejlepších letech jich tu bylo na 100 milionů kusů! Dnes jich je přibližně o 70% méně, avšak jejich nepostradatelnost je zřejmá. Například export mléčných produktů tvoří 20% příjmů země! Neméně významným je obchod s vlnou. Její kvalita je považována za nejlepší na světě a rády ji využívají vyhlášení výrobci funkčního outdoorového oblečení. Dalším ovčím produktem je samozřejmě maso.

víno

Ovoce a víno

Šťavnaté a chutné ovoce kiwíkům také vynáší. Není divu. V místních podmínkách se daří mnoha druhům. Největší zisky mají z jablek, kiwi, třešní, broskví, nektarinek a samozřejmě hroznového vína. Víno jako takové by bylo kapitolou samo pro sebe. Existuje tu množství vyhlášených vinařských oblastí, kde seženete ty nejlahodnější odrůdy. Za všechny jmenujme Marlborough a Hawkes Bay. O kvalitě vína vypovídá i fakt, že v posledních letech byl objem jeho exportu vyšší než objem vyvezené ovčí vlny.

Dalšími důležitými zemědělskými komoditami jsou dřevo a ryby. Na vodních farmách se díky čisté vodě daří ústřicím, mušlím i lososům.

Cestovní ruch

Stále narůstajícímu počtu turistů pomáhají nejen kroky vlády, ale především úchvatná panenská příroda a pozadí slavných filmů. Počet turisticky atraktivních cílů roste den ode dne. Než byste obešli úplně všechna zajímavá místa, která Zéland nabízí, uběhl by víc než jeden rok. Zéland si návštěvníků velice váží. Všechny treky jsou přehledně značené, průvodce si najmete téměř na všechno, a parádních výletů se dočkají i ti, kteří mají hlouběji do kapsy.